Charizma Biografia


Kraj pochodzenia: Szwecja
Skład: Bo Nikolausson [bas, chórki], Jan Nikolausson [bębny i perkusja],
Göran Nikolausson [gitara, chórki], Johan Mauritzson [wokal, keyboard], Thomas Karlsson [gitara, chórki]

Od występów w rodzinnej piwnicy przez trzech dzieciaków pragnących sławy do wielkich zatłoczoczonych obiektów z tysiącami krzyczących fanów − tak wygląda rozwój zespołu Charizma, którego piosenka Emily zakwalifikowała się do koncertu Piosenka dla Europy 2007.

Wszystko zaczęło się przez trzech braci w małej nadbrzeżnej miejscowości na południu Szwecji. Bosse, Janne and Göran zdecydowali się stworzyć zespół, który wprawiłby w ruch ich marzenia o gwiazdorstwie. Szybko przeszli od słów do czynów i tak głośne dźwięki połączenia klasycznej gitary, perkusji i basów zaczęły się wyłaniać z rodzinnej piwnicy − Charizma stała się faktem. Nie trzeba było wiele czasu kiedy młode trio znacznie dorosło − zarówno muzycznie, jak i emocjonalnie − czego efektem stał się pierwszy album wydany w 1985 album Rock the World. Co ciekawe album specjalna wersja tego krążka ukazała się w Polsce dwa lata później.

Singiel i album zostały dobrze przyjęte przez fanów i prasę, co spowodowało wiele podróży − przez lata zespół zagrał m.in. w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Polsce, nie mówiąc już o wielu koncertach w Skandynawii. To właśnie koncerty budują reputację zespołowi i przysparzają zespołowi nowych fanów. Dobra komunikacja z fanami jest jednym ze znaków rozpoznawczych Charizmy. Zespół chce zaoferować więcej niż tylko koncert − fani mają ich muzykę nie tylko słuchać, ale i przeżywać.

W połowie lat 90-tych zespół chciał nadać nowego kierunku swoim brzmieniom. Udało się to poprzez dołączenie do zespołu dwóch nowych członków. Wracający z muzycznych studiów w Los Angeles Thomas Karlsson i Johan Mauritzson ustawili skład zespołu na dalsze lata, a zespół zyskał wzmocnienie wokalne i klawiszowe. Po długim okresie od wydania pierwszego albumu nowy skład wydał nagraną w Niemczech płytę To be continued... (1997).

Nowy kierunek i dodatkowi członkowie dali Charizmie drugie życie na tournee po Skandynawii i Europie. Jako, że fani domagali się materiału w nowym brzmieniu zespół przystąpił do przygotowania nowego wydawnictwa − było to Basics of Life z hitowym w Skandynawii singlem Run to God, który ponadto zaistniał w USA.

Po Basics of Life chciał się dalej rozwijać, stąd też szukał nowych tekściarzy i muzyków, którzy pozwoliliby im przejść poziom wyżej. Poszukiwania zakończyły się, gdy spotkali Pama Records z menedżerem Maxe Axelssonem i producentem Johanem Glösnerem. Wydawcy momentalnie zobaczyli potencjał zespołu. Przez 6 długich miesięcy wspólnej pracy i nagrywania powstał materiał nowoczesnych i innowacyjnych utworów łączących elementy z różnych styli w jedyny styl Charizmy, który znalazł się na płycie Life in 3D. W Lipcu 2003 rozpoczęła się premiera singla Waiting (Here for you) poprzez wizyty w szwedzkich stacjach radiowych, udzielanie wywiadów i występy na żywo. Zaraz po wydaniu singla stał się dziesiątym singlem w Szwecji. Potem utrzymywał się jeszcze przez 7 tygodni na liście najlepiej sprzedających się singli zdobywając nawet najniższy stopień podium. Drugi singiel Where you go? odniósł podobne sukcesy.

W lutym 2004 roku Charizma została zaproszona do Estońskiego finału ESC Eurolaul, gdzie zespół z piosenką I give you a mountain zakończył swój udział na 5. miejscu. Singiel ten był trzecim, któremu udało się wejść na Swedish Sales Chart.

Bio by Arkadiusz Gil & Grzegorz Nędza for OGAE Poland (www.eurowizja.org)